HTML

Picuri élete

Ez az első kismamaságomról szól és csöppségem életéről méhen belül és kívül.

Utolsó kommentek

  • Kata826: Sziasztok! Szeretnék érdeklődni,kinek mi a véleménye.. Febr. 13-án jött meg,aztán kb 12 napja remélem hogy terhes vagyok.Van már egy 4,5 éves kislányom,nála még a mensi kimaradása után is éppen hogy... (2013.03.11. 13:56) Hőmérőzés, ovulációs teszt és a csoda
  • mari50: szia! szeretnék én is olvasni (2010.07.06. 17:58) Folytatás...
  • ewics30: Gyönyörű baba!!!!!! :)))))) Gratulálok,és sok boldogságot nektek! (2009.12.03. 14:13) Reflexek csecsemőkorban (második rész)
  • Mata.Nikol: Szia! Szeretnélek továbbra is olvasni titeket! Üdv:Niki mata.nikol@gmail.cm (2009.11.29. 11:41) Folytatás...
  • Krisz mami: Szia Nelly, küldök meghívót a mail címedre az új blog olvasáshoz! Üdv, Kriszti (2009.05.19. 10:09) Folytatás...
  • Utolsó 20

Fórumok

Lilypie 1st Birthday Ticker

2007.11.04. 12:40 Krisz mami

A magzat testhelyzete

A magzat testhelyzete
A magzat méhben elfoglalt testhelyzete befolyásolhatja a vajúdás és a szülés kimenetelét. A terhesség 36. hetéig ez még nem lényeges, mert még mindig változtathat a fekvésén. A 36. hétig a legtöbb babának fejjel a szülőcsatorna felé, fejvégű fekvésbe (vertex, azaz koponyavégű fekvés) kell beállnia, hogy felkészüljön a szülésre, de páran még mindig mozgolódnak, és gyakran változtatnak az elhelyezkedésükön. Ezt szaknyelven instabil fekvésnek hívják.

Fekvési helyzetek

Occiput anterior (elülső koponyatartás)
Magzatunk valószínűleg a hátunk felé néz, a hátával rézsút a hasunk egyik oldala felé fordulva. Ezt a tartást nevezik occiput anterior (OA) helyzetnek. Ez az ideális elhelyezkedés a magzat számára, hogy átjusson a medencén, és a babák többsége ezt a helyzetet veszi fel. Ha a magzat rézsút jobb oldalra néz, a testhelyzetét jobb oldali occipitalis anterior helyzetnek nevezzük, ha balra, akkor bal oldali occipitalis anterior helyzetről beszélünk.

Occiput posterior (hátulsó koponyatartás)
Ha a magzat arccal a hasunk felé, hátával a mi hátunk felé fordulva fekszik, akkor occiput posterior (OP) pocícióról beszélünk. Ezeknek a babáknak azonban csak 5%-a nem fordul át occiput anterior helyzetbe. Ha a magzatunk egyike ennek az 5%-nak, ez nem jelenti azt, hogy nem szülhetjük meg hüvelyi úton. Azonban a szülés hosszabb ideig tarhtat, megfájdulhat a hátunk, és nagyobb a valószínűsége a szaksegítséggel kísért szülésnek is.

Farfekvés
Farfekvés (medencevégű fekvés) esetén a magzatunk farral lefelé fekszik, és a feje kerül a bordáink alá. A lábai lehetnek teljesen felemelt helyzetben (egyzerű fartartás), de lehet, hogy egyik vagy mindkét lába lefelé mutat (lábtartás). Ha a magzatunk farfekvéses, a 37. hét táján valószínűleg külső segítséggel történő helyes irányba, azaz fejre fordításelvégzését javasolják majd (ECV, external cephalicus versio). Ez azt jelenti, hogy a szülész megpróbálja megfordítani a babát.

Transversalis fekvés (harántfekvés)
Ha a mgazat a jobb vagy bal oldalunk felé tekint, a helyzetét harátfekvésnek nevezzük. Ha nem fordul meg, császármetszés szükséges.

Instabil fekvés
Ha a baba a 37. hét után is változtatja a testhelyzetét, fekvését instabil fekvésnek nevezzük. A szülést a fejvégű fekvés pillanatában lehet beindítani.

Szólj hozzá!

Címkék: magzat fekvés farfekvés koponyafekvés


A bejegyzés trackback címe:

https://picuri.blog.hu/api/trackback/id/tr78217880

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása