HTML

Picuri élete

Ez az első kismamaságomról szól és csöppségem életéről méhen belül és kívül.

Utolsó kommentek

  • Kata826: Sziasztok! Szeretnék érdeklődni,kinek mi a véleménye.. Febr. 13-án jött meg,aztán kb 12 napja remélem hogy terhes vagyok.Van már egy 4,5 éves kislányom,nála még a mensi kimaradása után is éppen hogy... (2013.03.11. 13:56) Hőmérőzés, ovulációs teszt és a csoda
  • mari50: szia! szeretnék én is olvasni (2010.07.06. 17:58) Folytatás...
  • ewics30: Gyönyörű baba!!!!!! :)))))) Gratulálok,és sok boldogságot nektek! (2009.12.03. 14:13) Reflexek csecsemőkorban (második rész)
  • Mata.Nikol: Szia! Szeretnélek továbbra is olvasni titeket! Üdv:Niki mata.nikol@gmail.cm (2009.11.29. 11:41) Folytatás...
  • Krisz mami: Szia Nelly, küldök meghívót a mail címedre az új blog olvasáshoz! Üdv, Kriszti (2009.05.19. 10:09) Folytatás...
  • Utolsó 20

Fórumok

Lilypie 1st Birthday Ticker

2007.10.10. 09:32 Krisz mami

Terhességi vércukor

A babavárás kilenc hónapja alatt sok tekintetben másként működik szervezetünk. A módosulások hatása részben kellemes, néha azonban nehézségekkel is szembe kell néznünk.
Ha eszünk, az elfogyasztott szénhidrátok hatására mindig nő a vércukorszint. Szénhidrátot nagyon sok ételféleség tartalmaz, például a kenyér, péksütemények, édességek, tészták, gyümölcsök, tej, tejtermékek, rizs, burgonya. Szervezetünkben a hasnyálmirigy termeli az inzulin hormont, amelynek feladata, hogy a cukrot engergia-utánpótlásként a sejtekhez jutassa, és ezáltal csökkentse a cér cukorszintjét. Ha nem termelődik elég inzulin, a vér cukorszintje nem csökken megfelelően. Ezt az állapotot nevezik cukorbetegségnek. A babavárás idején a terhességi hormonok hatására nő az inzulinszükséglet, s ha a hasnyálmirigy nem tud lépést tartani ezzel (a kismamák 5-7%-ánál), terhességi diabétesz alakul ki. Ez feltétlenül kezelésre szorul, mert a tartósan magas vércukorszont több szempontból is veszélyes.

Hogyan veszik észre?
Minden vérvételnél mérik a vércukorszintet is. Körülbelül a terhesség 22-24. hetétől kezdve emelkedik jelentősen az inzulinszükséglet. Ezért a szűrővizsgálatra is ebben az időszakban, leggyakrabban a 25. héten kerül sor.

Ennek egyik módja a cukorterheléses vizsgálat. Kora reggel, éhgyomorra meg kell inni a 75 gramm glükózból készített sűrű cukoroldatot, ezután bizonyos időközönként vérvétel következik. Egyes helyeken a laboratóriumban, vérvétel előtt, a helyszínen adják az oldatot. Ha elfogyasztása után két órával 7,8 mmol/liter vagy magasabb az érték, terhességi cukorbetegségről beszélünk.

Ha az orvos szükségesnek tartja, a 30. hét után megismételtetheti a szűrővizsgálatot, mert előfordulhat, hogy csak ebben az időszakban mutatkoznak a terhességi cukorbetegség első tünetei.

Mi a kezelés és a diéta célja?
Az étrendnek és a néha, egyes kismamáknál szükségessé váló inzulinkezelésnek a normális tartományban kell tartania a vércukorértéket, amely soha nem lehet magasabb a 7 mmol/liternél. A 7 és 11 közé eső értékek azt mutatják, hogy a szervezet nehezen birkózik meg a felvett cukorral. 11 felett már számíthatunk arra, hogy a szülés után is marad a cukorbetegég.

Részleteket olvashattál a Kismama 2007.szeptemberi számából.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://picuri.blog.hu/api/trackback/id/tr8185860

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása